July 1, 2011

ORGANIZATA SHQIPTARO- AMERIKANE CAMERIA, Dega Michigan - 26 Qershor 2011.

Me rastin e 67 vjetorit -dites perkujtimore te genocidit grek ndaj popullsise shqiptare te Camerise, Organizata Shqiptaro-Amerikane Çameria organizoi nje tubim perkujtimor ku moren pjese atdhetare nga te gjitha trevat shqiptare. Takimi u hap nga zonja Entela Kaba e cila recitoi nje vjershe nga poeti Bilal Xhaferri per Çamerine. Me pas te pranishmit i pershendeti imam Shuaib Gerguri. Fjalen e hapjes e mori z. Arjan Rexha kryetari i Organizates Shqiptaro-Amerikane Çamëria ne Michigan ku pershendeti te pranishmit ne kete tubim the theksoi se bashkimi i diaspores per te kontribuar ne zgjidhjen e ceshtjen came eshte vendimtare per te arritur ne sensibilizimin e kesaj ceshtjeje ne nivelet ligjore e politikberese amerikane. Ai permendi se ne homazhet e kryera ne Shqiperi moren pjese shume atdhetare nga te gjithe anet dhe ky eshte mesazhi i yne qe duam te shperndajme edhe ketu ne diaspore. Pra mesazhin per bashkim. Me pas ai ftoi te gjithe te ngrihen ne kembe dhe u mbajt nje minute heshtje per te perkujtuar viktimat e pafajshme te genocidit grek ndaj popullit shqiptar cam nga krahina e Camerise.

Per te pranishmit u shfaq dokumentari “Endrra e Çamerise” dhe recitimi i Mirush Kabashit “Trendafilat e Çamerise” ku u pasqyruan edhe njehere te fresketa ata krime te pashembullta te kryera nga shovinistet greke ndaj popullsise se pambrojtur Shqiptare came.,si dhe dy kronika nga ngjarjet e fundit ne ndalimin e disa pjestareve te komunitetit cam nga ana e policise greke ne kufiMe pas prof. Mërgim Korça pershendeti Organizaten Shqiptaro-Amerikane Çamëria dhe vuri theksin ne aspiratat e kombit Shqiptar ne vite dhe ecurine e ngjarjeve dhe politikes se djeshme dhe te sotme nga ana e fuqive te medha. Gjithashtu veprimtari z. Luigj Gjokaj tha se ata qe sot mendojne dhe punojne per bashkimin kombetar jane njerezit qe e duan me te vertete kombin Shqiptar dhe se ceshtja Came eshte nje nga pjeset me dhimbshme te kombit tone qe sot kullon gjak dhe pret zgjidhje.
Me pas folen, z. Preng Camaj i cili theksoi se duhet punuar nga te gjithe ketu ne Amerike qe te mund te sensibilizojme politiken Amerikane per problemin çam; Dr. Asqeri Guri duke falenderuar Organizaten Çamëria dhe uruar suksese perkujtoi ate tragjedi qe mbahet mend si me e dhimbshmja. Ata bene thirrje te fuqishme per ngritjen e zerit nga diaspora per zgjidhjen e kesaj ceshtjeje. Gjithashtu fjalen ne tubim e mbajten z. Skender Isaku, z. Gani Vila, drejtor i ALBTV ne Michigan, z. Tony Nua Ivanaj, veprimtaret e organizates z. Omer Murati znj. Xhuliana Spiro etj. Te pranishem ishin edhe 3 televizionet shqiptare te Michiganit (ALBTV USA) (ILLYRIA) dhe (ACTV) te cilet kane pasqyruar kronika nga takimet dhe tema për Çamërinë. Prania e bashkeatdhetareve nga te kater anet dhe pjesemarrja e gjere ne kete tubim tregoi edhe njehere se “Cameri eshte ceshtje mbare kombetare” dhe se sot te gjithe jemi Çam.
Pas tubimit, per te pranishmit bashkepatrioti me origjine came, z. Veli Veliu shtroi dhe nje dreke pune ne restorant “Korça” . Ne kete takim mori pjese dhe veprimtari z. Ekrem Bardha ku foli per genocidin ndaj cameve dhe i uroi organizates suksese te metejshme. Ne mes vellezerve dhe motrave u kalua nje pasdite mjaft e bukur. Nuk munguan muzika e mrekullueshme nga krahina e Çamerise dhe gatime tradicionale  Çame.

Organizata Shqiptaro-Amerikane  Çameria

1 comment:

  1. Si munde te kontaktoje me Dr. Asqeri Guri jam ne kushurir ti edhe te me kontaktoje ne kete fb https://www.facebook.com/Bes.iouu

    ReplyDelete